Er hjemmesiden pludselig utilgængelig? Tjek DK Hostmaster.

Opdateret 7 months ago Af Morten Mosen-Rieks

Er jeres hjemmeside pludselig ikke tilgængelig?

Det skyldes i rigtig mange tilfælde, at klubbens hjemmeside er blevet deaktiveret hos DK-Hostmaster pga. manglende betaling for domænet.

DK-Hostmaster udsender en faktura til klubben via e-mail. Men får man ikke ajourført denne emailadresse, f.eks. i forbindelse med et kasserer skifte, kan det ske at fakturaen overses og at hjemmesiden dermed deaktiveres. Så sørg endelig for at holde denne opdateret, gerne med: kasserer@xxxxx.dk

Vær også opmærksom på, om hjemmeside domænet ejes af selve klubben eller foreningen, og ikke af den venlige sjæl der i tidernes morgen hjalp med at anskaffe domænet. Står klubben eller foreningen ikke selv som ejere, så skynd jer at kontakte vedkommende og få overdraget domænet.

Tjek her om alt er som det skal være https://www.dk-hostmaster.dk/daEr der styr på disse ting, vil I altid have adgang til jeres hjemmeside!


Hvordan klarede vi os?


Powered by HelpDocs (opens in a new tab)

Powered by HelpDocs (opens in a new tab)